FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
-5% $332.50 Was $350.00
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | NITTO |
| Tire Model | NT555 G2 |
| Tire Type | High Performance Summer |
| Tire Size | 285/40R18 |
| Tire Diameter | 27 |
| Tire Load Index | 105 (2039 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | XL |
| Tire Tread Depth | 11/32" |
| Tire Revs Per Mile | 739 |
| Tire Speed Rating | (W) Up to 168mph |
| Tire Weight | 32 |
| Wheel Diameter | 18 |
| UTQG Tire Rating | N/A |
| Tire Tread Pattern | Non-Directional |
| Minimum Wheel Width | 9.5" |
| Maximum Wheel Width | 11" |
NITTO 211330
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Sponsored