Installation Time
(approx) 45 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$315.00 each / $630.00 Set of 2
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Superspeed Wheels |
| Wheel Model | 76RR |
| Wheel Size | 18x10.5 |
| Wheel Diameter | 18 Inch |
| Wheel Width | 10.50 Inches |
| Wheel Offset | 44mm |
| Wheel Backspacing | 7.482 Inch, 190mm |
| Wheel Color | Bronze, Gold, Copper |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Rear Only |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch) |
Superspeed Wheels 76RR Satin Bronze Wheel; Rear Only; 18x10.5; 44mm Offset This wheel features sophisticated styling that enhances your vehicle's appearance with refined design elements and premium craftsmanship. Its distinctive aesthetic provides an upgraded look that complements a wide range of vehicles. The thoughtful engineering ensures a proper fit while delivering lasting visual appeal.
This 18x10.5 Superspeed Wheels 76RR Satin Bronze Wheel; Rear Only; 18x10.5; 44mm Offset is completed in a striking bronze finish that will be the envy of everyone. For added looks and strength, there is a clear coat that protects against whatever the road throws at you.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
Application. This Superspeed Wheels 76RR Satin Bronze Wheel; Rear Only; 18x10.5; 44mm Offset, with a backspacing of 7.482 Inch, 190mm and bolt pattern of 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch), ensures proper wheel alignment and driving stability for your specific vehicle model. Designed to fit 2005-2009 Mustang GT, V6 models, this wheel is sold individually.
Superspeed Wheels 76RR18105445114SB
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Installation Time
(approx) 45 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
What's in the Box
Tech Guides:
Wheel & Tire Fitments For 2005-2009 Mustang with 18x10.5 44mm Wheels