FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$242.33
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Toyo |
| Tire Model | Proxes RR |
| Tire Type | Drag Radial |
| Tire Size | 225/45R15 |
| Tire Diameter | 23 |
| Tire Load Index | N/A |
| Tire Load Rating | N/A |
| Tire Tread Depth | 3/32" |
| Tire Revs Per Mile | 877 |
| Tire Speed Rating | (V) Up to 149mph |
| Tire Weight | 20 |
| Wheel Diameter | 15 |
| UTQG Tire Rating | 40, C A |
| Tire Tread Pattern | Non-Directional |
| Minimum Wheel Width | 7" |
| Maximum Wheel Width | 8" |
Toyo 255140
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Sponsored