Installation Time
(approx) 45 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$312.09 each / $1,248.36 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Vision Wheel |
| Wheel Model | Axis |
| Wheel Size | 19x8 |
| Wheel Diameter | 19 Inch |
| Wheel Width | 8 Inches |
| Wheel Offset | 40mm |
| Wheel Backspacing | 6.075 Inch, 154.3mm |
| Wheel Color | Silver |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch) |
Vision Wheel Axis Hyper Silver Machined Face Wheel; 19x8; 40mm Offset This wheel delivers distinctive styling with unique design elements that set your vehicle apart from the crowd. Its eye-catching appearance combines functional design with bold aesthetics. The carefully engineered profile enhances the overall stance and presence of trucks and SUVs.
This 19x8 Vision Wheel Axis Hyper Silver Machined Face Wheel; 19x8; 40mm Offset is completed in a striking silver finish with steel machined accents that will be the envy of everyone. For added looks and strength, there is a clear coat that protects against whatever the road throws at you.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
Application. This Vision Wheel Axis Hyper Silver Machined Face Wheel; 19x8; 40mm Offset, with a backspacing of 6.075 Inch, 154.3mm and bolt pattern of 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch), ensures proper wheel alignment and driving stability for your specific vehicle model. Designed to fit 2099-2004 Mustang models, this wheel is sold individually.
Vision Wheel 473-9865HSMF40
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Installation Time
(approx) 45 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
What's in the Box
Tech Guides:
Wheel & Tire Fitments For 1999-2004 Mustang with 19x8 40mm Wheels