FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
-5% $160.55 Was $169.00
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | NITTO |
| Tire Model | NeoGen |
| Tire Type | High Performance Summer |
| Tire Size | 235/50R17 |
| Tire Diameter | 26 |
| Tire Load Index | 100 (1764 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | XL |
| Tire Tread Depth | 10/32" |
| Tire Revs Per Mile | 739 |
| Tire Speed Rating | (W) Up to 168mph |
| Tire Weight | 27 |
| Wheel Diameter | 17 |
| UTQG Tire Rating | N/A |
| Tire Tread Pattern | Non-Directional |
| Minimum Wheel Width | 6.5" |
| Maximum Wheel Width | 8.5" |
NITTO 185270
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Sponsored