Tech Guides:
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$314.99 each / $1,259.96 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Wheel Model | 571 |
| Wheel Size | 18x8.5 |
| Wheel Diameter | 18 Inch |
| Wheel Width | 8.50 Inches |
| Wheel Offset | 35mm |
| Wheel Backspacing | 6.128 Inch, 155.7mm |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch) |
Description. XXR 571
THE REIGN
Super low profile XXR cap
Available Options:
Size: 18x8.5, 18x10, 20x9, 20x10.5
Offset: High, Mid
PCD: 5x100, 5x112, 5x120, 5x4.5
Finish: Chromium Black, Candy Red, Diamond Cut Purple, Liquid Bronze
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Tech Guides:
Wheel & Tire Fitments For 2005-2009 Mustang with 18x8.5 35mm Wheels