FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$289.99 each / $1,159.96 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Wheel Model | Hellcat HC2 Replica |
| Wheel Size | 20x11 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 11 Inches |
| Wheel Offset | -2.5mm |
| Wheel Backspacing | 5.902 Inch, 149.9mm |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Style | OE Style |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 115mm (5 x 4.52756-Inch) |
Hellcat HC2 Replica Gloss Black Wheel; 20x11; -2.5mm OffsetThe rich gloss black coating provides a bold, clean aesthetic that pairs well with the styling of any muscle car. is known for producing wheels that combine style with dependable construction, and the Hellcat HC2 Replica is no exception. It pairs naturally with the aggressive stance of a muscle car, giving your ride a cohesive, upgraded appearance.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
The 20x11 Store Brand Hellcat HC2 Replica Gloss Black Wheel; 20x11; -2.5mm Offset is completed in a striking gloss black finish that will be the envy of everyone. For added durability and looks, there is a clear coat that can handle the rigors of the road.
Application This Hellcat HC2 Replica Gloss Black Wheel; 20x11; -2.5mm Offset features a backspacing of 5.902 Inch, 149.9mm and a bolt pattern of 5 x 115mm (5 x 4.52756-Inch), ensuring a precise and secure fit. These specifications work together to support proper alignment and driving stability. It is designed to fit 2018-2023 Challenger Widebody models and is sold individually.
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2008-2023 Challenger with 20x11 -2.5mm Wheels