FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
-5% $451.25 each / $902.50 Set of 2 Was $475.00 each
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | WELD Performance |
| Wheel Model | Laguna Drag |
| Wheel Size | 17x10 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 10 Inches |
| Wheel Offset | 50mm |
| Wheel Backspacing | 7.469 Inch, 189.7mm |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Style | Drag |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Rear Only |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch) |
WELD Performance Laguna Drag Gloss Black Milled Wheel; Rear Only; 17x10 combines a sleek design with exceptional craftsmanship, enhancing the aesthetic of any vehicle. Its elegant and robust construction makes it a standout choice for various vehicle styles, highlighting the vehicle's overall appeal without compromising on quality.
One-Piece Forged Aluminum Construction. This wheel is manufactured from a solid block of 6061 aluminum that under extreme temperature and pressure takes the shape of the wheel mold. This makes the metal denser, more uniform and stronger when compared to a standard cast wheel. The wheel is then precisely CNC machined into its final shape.
This 17x10 WELD Performance Laguna Drag Gloss Black Milled Wheel is completed in a high-quality gloss black finish with steel milled accents that will be the envy of everyone. There's a durable clear coat to withstand the hazards of driving.
Application. This WELD Performance Laguna Drag Gloss Black Milled Wheel; Rear Only; 17x10, with a backspace of 7.469 Inch, 189.7mm and bolt pattern of 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch), contributes to precise alignment and enhanced driving stability. It is designed to fit the 202015-202023 Mustang GT, EcoBoost, V6 models, sold individually.
Mounting & Balancing: AmericanMuscle offers professional mounting and balancing on all wheels and tires when purchased together on the same order. This will allow you to swap out your old wheels for your new set when they arrive.
WELD Performance S15270067P50
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2015-2023 Mustang with 17x10 50mm Wheels