Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$679.96 each / $2,719.84 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Wheel Model | AMR |
| Wheel Size | 19x8.5 |
| Wheel Diameter | 19 Inch |
| Wheel Width | 8.50 Inches |
| Wheel Offset | 30mm |
| Wheel Backspacing | 5.932 Inch, 150.7mm |
| Wheel Color | Gunmetal, Gray |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch) |
American Muscle Wheels AMR Charcoal 4-Wheel Kit; 19x8.5 - This wheel's elegant design will certainly enhance your vehicle's aesthetic, complementing its luxury and performance. The unique styling of this wheel makes it an ideal choice for a standout quality of your ride, reflecting the premium quality associated with the American Muscle Wheels brand.
The 19x8.5 American Muscle Wheels AMR Charcoal 4-Wheel Kit is completed in a high-quality charcoal gray finish for an aggressive appearance that will make others green with envy. For added protection and good looks, a clear coat is added.
One-Piece Cast Aluminum Construction. This wheel is manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring a molten aluminum alloy into a wheel mold or form utilizing the earth's own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application. This American Muscle Wheels AMR Charcoal 4-Wheel Kit; 19x8.5, with a backspacing of 5.932 Inch, 150.7mm and bolt pattern of 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch), ensures precise alignment and stable driving. Designed to fit 2015-2023 Mustang GT, EcoBoost, V6 models, this wheel is sold individually.

CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
What's in the Box
Tech Guides:
Wheel & Tire Fitments For 2015-2023 Mustang with 19x8.5 30mm Wheels