Installation Time
(approx) 30 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
- Manufacturer:
- How to Install AmericanMuscle Wheels on Your Mustang
- Customer Submitted:
- How to Install Wheels on Your 1979-2013 Mustang
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$679.96 each / $2,719.84 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Wheel Model | Bullitt |
| Wheel Size | 18x9 |
| Wheel Diameter | 18 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | 24mm |
| Wheel Backspacing | 5.945 Inch, 151.1mm |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Style | Bullitt |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch) |
American Muscle Wheels Deep Dish Bullitt Gloss Black 4-Wheel Kit; 18x9 - This wheel's elegant design will certainly enhance your vehicle's aesthetic, complementing its luxury and performance. The unique styling of this wheel makes it an ideal choice for a standout quality of your ride, reflecting the premium quality associated with the American Muscle Wheels brand.
The 18x9 American Muscle Wheels Deep Dish Bullitt Gloss Black 4-Wheel Kit
One-Piece Cast Aluminum Construction. This wheel is manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring a molten aluminum alloy into a wheel mold or form utilizing the earth's own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application. This American Muscle Wheels Deep Dish Bullitt Gloss Black 4-Wheel Kit; 18x9, with a backspacing of 5.945 Inch, 151.1mm and bolt pattern of 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch), ensures precise alignment and stable driving. Designed to fit 2099-2004 Mustang models, this wheel is sold individually.

Mounting & Balancing: AmericanMuscle is pleased to offer mounting and balancing services on all wheel and tire combinations when purchased together in a single order. Depending on your specific wheel and tire selection, mounting and balancing may be performed by either our expert technicians at AmericanMuscle before shipping, or by one of our local-to-you installers through our hassle-free Install Connect program. Please note that depending on the combination of wheels and tires, they may need to be shipped to you separately and unmounted. When adding wheels and tires to your cart, you'll be presented with the available options for your kit.
What is TPMS? The Tire Pressure Monitoring System (TPMS for short) is a factory installed safety feature on all 2007 and newer Ford Mustangs that alerts you when your tire pressure drops to an unsafe limit.
How do I keep my TPMS feature? Aftermarket wheels do not come with TPMS sensors. However, if you select 'Add TPMS Sensor Kit' and your specific year range from the options listed above, we'll install the TPMS Sensors in your new wheels!
For more Information, check out TPMS Sensor Kits or TPMS Tool in detail.
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Installation Time
(approx) 30 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
What's in the Box
Tech Guides:
Wheel & Tire Fitments For 1999-2004 Mustang with 18x9 24mm Wheels