FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$227.70 each / $910.80 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Vision Wheel |
| Wheel Model | Legend 5 |
| Wheel Size | 18x8.5 |
| Wheel Diameter | 18 Inch |
| Wheel Width | 8.50 Inches |
| Wheel Offset | 10mm |
| Wheel Backspacing | 5.144 Inch, 130.7mm |
| Wheel Color | Gunmetal, Gray |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 115mm (5 x 4.52756-Inch) |
| Wheel Weight | Not Available |
| Wheel Hub Bore Size | 83mm |
Vision Wheel Legend 5 Gunmetal Machined Wheel; 18x8.5 offers a sleek and modern design that enhances the visual appeal of any vehicle. Crafted with attention to detail, this wheel merges aesthetic elegance with a robust build, making it a fitting choice for those seeking a blend of style and durability.
One-Piece Cast Aluminum Construction. This wheel is manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring a molten aluminum alloy into a wheel mold or form utilizing the earth's own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
The 18x8.5 Vision Wheel Legend 5 Gunmetal Machined Wheel underwent a thorough finishing process to make sure the wheel not only looks great, but that it can also handle the rigors of driving.
Application. This Vision Wheel Legend 5 Gunmetal Machined Wheel; 18x8.5, with a backspace of 5.144 Inch, 130.7mm and bolt pattern of 5 x 115mm (5 x 4.52756-Inch), ensures proper alignment and stability. It's designed to fit the 2008-2023 RWD Challenger, Excluding Widebody models, enhancing both the look and the overall driving experience. Sold individually.
Vision Wheel 142-8890GM10
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2008-2023 Challenger with 18x8.5 10mm Wheels